Nedsat pris på penthouse lejligheden i Marbella
maj 11, 2008 af sydspanien
Boligmarkedet i Marbella er påvirket af nedgangen på det internationale boligmarked. Ikke så meget som i USA, hvor boliger kan købes for halv pris pga dollaren er under 5 danske kroner, og boligmarkedet ikke er i topform. Marbella er påvirket af samme nedgang som det engelske marked, for det engelske pund hænger sammen med den amerikanske dollar. Englænderne skal være glade for deres EU-medlemsskab, for ellers ville pundet være endnu længere nede end nu.
Englænderne har købt mange boliger i Marbella
De sidste 20 år har englænderne stået for en stor del af det sydspanske boligeventyr. Når de bliver væk, påvirkes boligmarkedet af de simple markedskræfter, der hedder “udbud og efterspørgsel“.
Nu køber de mindre, for det er blevet dyrt at købe i Spanien, når pundet er svækket. Købere fra andre lande, der ikke trækkes med ned af dollarens fald, køber stadig. Det er nu, at flere opkøbere stille og roligt begynder. De har allerede opkøbt for store summer i USA.
Markedet i Sydspanien for en penthouse lejlighed
Med et trykket marked, er man nødt til at afstemme sine forventninger til salgsprisen, hvis man ligger inde med en villa, lejlighed eller penthouse i Marbella som man gerne vil sælge. Den nævnte Penthouse i Marbella er da også reduceret ca. 1 million danske kroner siden den kom på markedet.
Leave a Reply
Du skal være logget ind for at skrive en kommentar.